Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

6 bin yıllık geçmişinde birçok efsaneye kaynak olan zeytinin topraktan sofraya uzanan yolculuğu, tarihsel geçmişi ve sağlıkla ilişkisine dair her şey 6-9 Mart’ta fuarizmir’de olacak.

 

 

Zeytinin anavatanı Güneydoğu Anadolu’yu da içine alan Yukarı Mezopotamya ve Güney Ön Asya’dır. Mısır üzerinden Tunus ve Fas’a, Anadolu üzerinden Ege Adaları, Yunanistan, İtalya ve İspanya’ya, İran üzerinden de Pakistan ve Çin’e yayılan zeytin, uygarlıklar boyunca pek çok efsaneye de konu olmuştur.

İlk Grek ve Roma yazıtlarında zeytinin barış ve birlikteliğin simgesi olduğuna değinilmiş, Grek mitolojisinde Athena’nın bilgeliği geceyi aydınlatan, yaraları iyileştiren ve hayat kaynağı olan zeytine dayandırılmış, beyaz bir güvercinin Nuh’un gemisine tufan sonrası canlılık belirtisi olarak ağzında zeytin dalı ile dönmesi nedeniyle tanrının insanlara armağanı olarak kabul görmüş, yüzyıllar boyunca barışın ve onurun simgesi haline gelmiştir.

Tarihsel serüveni içinde barışın simgesi olmasının yanı sıra en önemli şifa kaynaklarından biri olarak kabul görmüştür. Zeytin tarımının yayılmasında büyük rol oynayan Romalılar, diyetlerinde zeytin yerine hayvansal yağları kullananları barbar olarak tanımlamışlardır. Aynı şekilde zeytinyağının tedavi edici özelliği Hipokrat tarafından bilinip kullanılmıştır.

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE ZEYTİN

Zeytin yetiştiriciliği dünyada Akdeniz’e kıyı olan İspanya, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Fransa, Portekiz, Tunus, Fas, Cezayir, Suriye ile Akdeniz iklimi görünen ülkelerin bazı bölgelerinde yapılmaktadır. Fakat zeytin yetiştiriciliği ekonomik anlamda daha çok İspanya, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Tunus, Fas ve Suriye tekelinde toplanmıştır. Üretim, tüketim ve ihracatta İspanya, İtalya ve Yunanistan’dan sonra gelen Türkiye’de ise zeytin tarımı Ege ve Doğu Akdeniz’de yoğunlaşmaktadır. Bugün Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yaşı bin yılın üzerinde olan zeytin ağaçları vardır. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de üretilen dane zeytinin yaklaşık yüzde 65-70’i yağlık, yüzde 30-35’i sofralık olarak kullanılmaktadır.

YÜZYILLAR BOYU SÜREGELEN MUCİZE

Yağlar, insan ve hayvanların yaşamı için enerji kaynağı oluşturmasının yanı sıra yapı taşı görevi de görür. Tarih boyunca insanlar yaşadıkları coğrafi alanların imkanına göre kendilerine bitkisel ve hayvansal yağ kaynakları bulup kullanmışlardır. Her türlü coğrafi bölgenin orada yaşayan insanlara sağladığı yenilebilir yağ kaynakları olmasına rağmen zeytin ve zeytinyağı kullanım kültürü keşiflerle beraber tüm dünyaya yayılmış ve kullanılmıştır. Bu tercihin, diğer yağlardan daha sağlıklı ve lezzetli olan zeytinyağının insan yaşamına pozitif etkiler kattığı gözlenmiştir. Yine gastronomi dünyasında geçmişten günümüze kadar sürdürülen çalışmalarda insanlığın yaşamını sağlıklı devam ettirebilmek için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanılmasının önemi vurgulanmış, bu anlayıştan yola çıkarak zeytin ve zeytinyağı kullanımın besinlerin en büyük destekçisi olduğu açıkça ortaya konmuştur.

Sağlıklı yapısıyla yüzyıllardır önemini yitirmeyen ve günümüzde de büyük ilgi gören zeytinyağını diğer yağlardan ayıran en önemli fark elde edilme şeklidir. Zeytin meyvesinin kendine has tadı, kokusu, rengi ve sağlığa faydası bulunan pek çok bileşeni zeytinyağında mevcuttur.

GELİN FUARİZMİR’DE ORTAK OLUN

Zeytinyağının hikayesi bir zeytin dalı ile başlar. Barış, dostluk ve sağlıkla yüzyıllar boyu devam eder. Pek çok ülke için kültür ve yaşam şekli olan zeytinyağı, Türkiye’nin de en önemli miraslarından biridir. Zeytin ve zeytinyağının binlerce yıla uzanan serüvenine Türk topraklarından bakan ve Türkiye’nin sektöründe tek fuarı olan Olivtech–Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı bu yıl kapılarını 6-9 Mart arasında açacak.

Tüm dünyadan sektör profesyonellerini Türk üreticilerle buluşturan organizasyonda, zeytin ve zeytinyağı serüvenine dair her şey olacak. Üretim, ticaret, uygulama alanlarının yanı sıra sağlık, beslenme ve tadımlarıyla da ön plana çıkan etkinlikte, zeytinin topraktan sofraya tüm bileşenleri yer alacak. Sektör temsilcileri, tadım uzmanları, bilim insanları ile sektörde yer alan tüm kurum ve kuruluşların ortak buluşma noktası fuarizmir olacak.

 

Sızma zeytinyağı tüketmek için 10 neden

  1. Zeytinyağı, korunmuş lezzeti, aroması ve vitaminleriyle yüzde 100 doğal bir meyve suyudur.
  2. Diğer yağlara oranla daha sağlıklı olan doymamış bir asittir.
  3. Mükemmel bir antioksidandır. Yüksek seviyedeki oleik asit, vitamin ve polifenolleri yaşlanmaya karşı etkilidir.
  4. Kızartmak için en iyi yağdır. Diğer bitkisel ya da hayvansal yağlara oranla en kararlı oleik asit olduğu için daha iyidir.
  5. Bağışıklık sistemini destekler. Virüs, bakteri ve mantar direncini artırır.
  6. Kandaki glikoz düzeyini düşürür. Şeker hastaları için mükemmel özelliklerinden biridir.
  7. 4 aylık çocuklar tüketebilir. Yağ asidi kompozisyonu anne sütüne çok benzer.
  8. Kemopreventiftir. Kolon veya deri gibi bazı kanser türlerini önler.
  9. Doğal cilt yenileyicidir E vitamini antioksidan içerdiğinden cildin nemlenmesine karşı yardımcı olur, besler ve canlandırır.
  10. Kilo vermeye yardımcıdır. En lezzetli ve aromatik yağdır, diğer yağlar gibi çok fazla tüketmek gerekmez.

Devamı ve daha fazlası, Olivtech–9’uncu Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı’nda.