Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Zeytine dokunan kadınlar

 

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Olivtech 9’uncu Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı’nda, zeytine ömrünü adamış emekçi kadınları bir araya getirdi. Zeytin ve kadını buluşturan sembolik törende, sektör için yılmadan çalışan kadınlar saygı ile anıldı.

Gelecek nesillere aktaracağız

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi Kurucusu Gürsel Tonbul: Biz bir şey yapmadık aslında. Sizler bizi teşvik ettiniz. Müzemiz, Olea ve Atrium kelimelerinin birleşerek oluşturduğu zeytine ait geniş alan anlamına geliyor. 2 bin 500 yıl öncesi dönemden başlayıp bir zaman tüneline giriyoruz ve günümüzden çıkıyoruz. Bu süre içerisinde zeytinyağının geçirdiği süreci anlatmaya çalışıyoruz. Sıfırdan yapılandırılarak dönüştürülmüş bir müze olması ve bir kurguya sahip olması sebebiyle ilgi gördü. Umuyorum ki böylesi bir kültürel değeri hep birlikte gelecek nesillere aktarmayı başaracağız.

Anlatmaktan hiç bıkmayacağız

Köstem Zeytinyağı Müzesi Kurucusu Güler Köstem: Zeytine emek veren çok arkadaşımız var. Onlar adına alıyoruz bu ödülü. Biliyorsunuz zeytin ölmez bir ağaç.  Biz çok emek veriyoruz, o da kendince bize karşılığını veriyor. Anadolu zeytinin ana vatanı. Hatay yöresinden zeytin ağacı Avrupa’ya ve Kuzey Afrika’ya yayılıyor. Ancak yurt dışında Anadolu’nun adı geçmiyor. Biz bunu fark ettiğimizde üzüldük ve zeytinin üretilip ticareti yapılan Urla bölgesine bunu anımsatmak için bir müze yaptık. Eğitim amaçlı bir müze burası. Zeytini ve zeytinyağını unutturmamak adına anlatmaktan bıkmayacağız.

Onsuz bir hayat düşünemiyorum

Ömrünü zeytin üreticiliğine harcayan Münevver Gönül: 76 yaşındayım, 60 seneden fazladır ellerim topraktan ayrılmıyor. Zeytin benim için hayat demek. Zeytinsiz bir hayat düşünemiyorum. Bu yaşıma kadar zeytinle yaşadım. Zeytin yetiştirmek emek ister, sevgi ister. Ama size karşılığını fazlasıyla verir. Dalından yağına kadar her bir aşaması bizim için paha biçilemez. Sağlık için, uzun yaşamak için biz hep zeytin yedik, zeytinyağı içtik. Ona olan tutkumuzu anlatmaya kelimeler yetmez. Gençlerin bizden sonra bu mücevhere sahip çıkması lazım.