Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı yaparak zeytinyağının Geri Kazanım Katılım Payına (GEKAP) İlişkin Yönetmelik kapsamından çıkarılmasını istedi. Alhat, bu durumun sektör açısından haklı gerekçelere dayanmayan ek maliyet oluşturduğunu söyledi. Alper Alhat, GEKAP’ın kullanıldıktan sonra işlevini yitiren ürünlerin tekrar kullanıma uygun hale getirilmesi için gerekli maliyetlerin finansmanına kaynak oluşturmak amacıyla konulmuş bir vergi olduğunu belirterek, “Zeytinyağının bu kapsama girecek şekilde bir kullanımı yok” dedi.

PROJE DOĞRU VE FAYDALI AMA

Restoran ve diğer sanayi tipi deep fried, yani derin yağda kızartma yapan işletmelerin daha çok palm yağı türevleri ve kısmen diğer bitkisel yağları kullandıklarına dikkat çeken Alhat, “Sanayi tipi kızartma işleminde kullanılan bu yağların toplanıp tekrar ekonomiye kazandırılmasının pek çok faydası var. Proje esasen doğru ve faydalı. Ancak zeytinyağının bu kapsama girecek tarzda ve boyutlarda bir kullanımı yok” diye konuştu.

KIZARTMADA KULLANIMI KISITLI

Zeytinyağının esasen yüksek oranda oleikasit yapısıyla iyi bir kızartma yağı olabilme potansiyeli olduğunu vurgulayan Alper Alhat, yüksek fiyatı ve halk arasında yanlış bir inanış olan ‘zeytinyağı ile kızartma yapılmaz’ ön yargısı nedeniyle kızartma yapımında kullanımının çok kısıtlı olduğunu kaydetti. Alhat, kızartmanın derin kızartma ve tava kızartması olarak iki şekilde yapıldığını vurgulayarak, “Zeytinyağı ile kızartma evlerde yapılsa bile az miktarda yağ kullanılan tava kızartması şeklinde yapılıyor. Ve tava içeriği olduğu gibi servis edilip neredeyse hiç yağ ayrılmıyor” ifadelerini kullandı.

SEKTÖRÜ BU YÜKTEN KURTARIN

Sonuç olarak zeytinyağının ülkemizde aynı tereyağı gibi kahvaltılık olarak ve yemeğin içine katılmak suretiyle tüketildiğini işaret eden Alper Alhat, ekledi: “Bu bağlamda zeytinyağının da tereyağı gibi GEKAP kapsamı dışına alınmasını, zaten diğer bitkisel yağlar karşısında maliyet açısından dezavantajlı pozisyonda olan zeytinyağının hak etmediği bu yükten kurtarılmasını istiyoruz.”