Cumhuriyet Bulvarı No: 82 Erboy 2 İş Merkezi

Akçay’da turizm işletmeciliği yapan Batmanlı iş kadını Emine Tuncer, 2017’de yeni bir tesis için arazi ararken, Güre Kavurmacılar’da rastladığı 50 dönüm zeytinliğe gönlünü kaptırmış. Yaptığı her işte başarıya odaklı Emine Hanım’ın ‘Zeytuni’si daha ilk yılında Londra’dan altın madalyayla dönmüş.

 

Emine Tuncer, Batmanlı başarılı bir iş kadını. Memleketinin yanı sıra Edremit Akçay’da turizm işletmeciliği yapıyor. 2017’de Kazdağları’nda yeni bir sağlıklı yaşam merkezi kurmak için arazi aradığı sırada Güre’nin Kavurmacılar köyünde rastladığı 50 dönüm zeytinlik gönlünü hemen çalıvermiş. Ardından, Ankara’da katıldığı bir toplantıda ülkemiz zeytinyağının hak ettiği değeri bulamadığına ilişkin detayları öğrenmiş ve hemen çalışmalara başlamış. Tüm bunları yaparken Edremit Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nden teknik destek almış. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne de kaydını yaptırarak bahçesinde iyi tarım uygulamalarını hayata geçirmiş.

 

ÖNCESİNİ YOK SAYIYOR

 

“Evli ve üç çocuk annesiyim. Lisans eğitimim kamu yönetimi, yüksek lisansım ise pazarlama iletişimi alanında. Tüccar ve girişimci bir babanın kızı olarak, ‘Tüccar ve girişimci bir ruha sahip olmak genlerimde  var’ diye düşünüyorum. Daha önce de birçok girişimim oldu ama hiçbiri bu kadar keyif vermedi. 2017’de başlayan zeytinyağı yolculuğu öncesini yok sayıyorum. Zeytinden önce ve zeytinden sonra” diyor.

Emine Hanım bu işte henüz çok yeni ve –kendi ifadesiyle- çok da heyecanlı. Ama öğrenmeye açık. İşi kuralına uygun ve en iyi şekilde yapmaya kararlı. Dolayısıyla uygun yöntemlerle hasat ettiği, tamamı aynı bahçeden ‘Edremit Yağlık’ cinsi zeytinlerini ortağı olduğu Havran’daki bölgenin en hijyenik işletmesinde sıkı bir takiple sıktırıp çıkan yağları hava ile teması olmayacak şekilde paslanmaz azotlu çelik tanklarda stoklamış.

Daha sonra yağlarının kalitesini uluslararası alanda tescil ettirebilmek amacıyla yarışmaları araştırmış. En prestijli organizasyonlardan London Olive Oil Award’a hazırlanırken, pazarlama iletişimi alanında yüksek lisans yaptığı dönemde önemini kavradığı ‘marka’ konusunu zeytin sevgisi ve doğal ürünlere olan merakıyla birleştirmiş. Ve ortaya ‘Zeytuni-Emine Tuncer’ markası çıkmış.

 

LONDRA’DAN ALTIN MADALYA

 

Tat ve kokusu ile ülkemizin en önemli degustatörlerinden tam not alan ‘Zeytuni’ geçen yılın nisan ayında Londra’dan altın madalya ile tescillenmiş. Bu ödül aynı zamanda Edremit yöresi menşeli zeytinyağlarının uluslararası platformda aldığı ilk altın madalya olarak kayıtlara geçmiş. -Bu başarının arkasında hiç kuşkusuz Emine Hanım’ın vizyoner bakış açısı, zeytine ve zeytinyağına olan tutkunluğu yatıyor.- Emine Tuncer, son olarak şunları ekliyor:

“Zeytinyağı üretimine başlamak tek başıma aldığım bir karardı. Bayrak şimdilik bende ama ilerleyen zamanlarda çocuklarım devralırsa mutlu olurum. İnsanlık tarihinin bilinen ilk ağacı, Nuh Tufanı’ndan sonra insanlığın yeniden doğuşunun müjdecisi, tufana direnmiş ölümsüz ağaç olarak anılmayı hak etmiş zeytinin insanlık var oldukça saygı, sevgi ve ilgiyi hak ettiğini düşünüyorum. Şimdilik yıllık 4 ton kapasite ile çalışıyoruz. Tabii talebe göre artırabiliyoruz. Şu an sosyal medya kanallarımız üzerinden ve web sitemizden satış yapıyoruz. Zaman zaman farklı lokasyonlarda tanıtım çalışmalarımız için stantlarımız da oluyor.

Şu sıralar bir yandan üretim tesislerimizi kurarken, bir yandan da özel şişeler ve sunum ambalajları yaptırıyoruz. Zeytuni’yi bir dünya markası haline getirmek istiyoruz. Gerek nihai kullanıcı, gerek kurumsal satışlarımızı bu şekilde organize etmeye çalışıyoruz. Yağlarımızı başta önemli tüketici olan Latin Amerika ve tüm AB ülkelerine ihraç etmeyi planlıyoruz. Hedefimiz, ürettiğimiz zeytinyağını sadece yağ olarak değil, aynı zamanda bir sağlık iksiri olarak iç ve dış piyasada rafların en güzel yerinde coğrafi işaretli ve ödüllü şekilde yerini almasını sağlamak. Yağımızın dünyada da değer göreceğine gönülden inanıyoruz.”

 

ALTINOLUK’TAN ROMA’YA

UZANAN SERÜVENİN ADI

‘Zeytuni’ bir anlamda adını, bölge topraklarından başlayan ve Roma’ya uzanan zeytinin serüvenini konu alan tarihi geçmişten almış. Dememiz o ki, Roma’nın kurucusu Aneas ve torunlarının Altınoluk’tan çıktıkları yolculukta ülkelerine varana kadar kat ettikleri 22 liman şehrine bu bölgenin zeytin fidanını götürmesini konu alan efsaneye öykünmüş.

Emine Tuncer Zeytuni Turizm, İnşaat, Gıda, Tarım Yatırımları Ltd. Şti.

Zeytuni-Emine Tuncer

Güre Kavurmacılar